2017 State General Election - Election Summary

Election Results Index
2017 State General Election - Election Summary
- Results by District List
- Declared Seats Summary
- Declared Districts Details
- Two Candidate Results after Distribution of Preferences
- Total Formal First Preference Vote by Party
- Total Candidates Nominated for Election by Party




Results by District List
Please select a district to view Election information:
Algester
Aspley
Bancroft
Barron River
Bonney
Broadwater
Buderim
Bulimba
Bundaberg
Bundamba
Burdekin
Burleigh
Burnett
Cairns
Callide
Caloundra
Capalaba
Chatsworth
Clayfield
Condamine
Cook
Coomera
Cooper
Currumbin
Everton
Ferny Grove
Gaven
Gladstone
Glass House
Greenslopes
Gregory
Gympie
Hervey Bay
Hill
Hinchinbrook
Inala
Ipswich
Ipswich West
Jordan
Kawana
Keppel
Kurwongbah
Lockyer
Logan
Lytton
Macalister
McConnel
Mackay
Maiwar
Mansfield
Maroochydore
Maryborough
Mermaid Beach
Miller
Mirani
Moggill
Morayfield
Mount Ommaney
Mudgeeraba
Mulgrave
Mundingburra
Murrumba
Nanango
Nicklin
Ninderry
Noosa
Nudgee
Oodgeroo
Pine Rivers
Pumicestone
Redcliffe
Redlands
Rockhampton
Sandgate
Scenic Rim
South Brisbane
Southern Downs
Southport
Springwood
Stafford
Stretton
Surfers Paradise
Theodore
Thuringowa
Toohey
Toowoomba North
Toowoomba South
Townsville
Traeger
Warrego
Waterford
Whitsunday
Woodridge



Declared Seats Summary
Party
No.
Seats

Australian Labor Party 48
Katter's Australian Party 3
LNP 39
Other Candidates 1
Pauline Hanson's One Nation 1
The Greens 1

Total Declared Seats 93



Declared Districts Details
No.
District
Name
Elected
Candidate
Party

1 Algester ENOCH, Leeanne ALP
2 Aspley MELLISH, Bart ALP
3 Bancroft WHITING, Chris ALP
4 Barron River CRAWFORD, Craig ALP
5 Bonney O'CONNOR, Sam LNP
6 Broadwater CRISAFULLI, David LNP
7 Buderim MICKELBERG, Brent LNP
8 Bulimba FARMER, Di ALP
9 Bundaberg BATT, David LNP
10 Bundamba MILLER, Jo-Ann ALP
11 Burdekin LAST, Dale LNP
12 Burleigh HART, Michael LNP
13 Burnett BENNETT, Stephen LNP
14 Cairns HEALY, Michael ALP
15 Callide BOYCE, Colin LNP
16 Caloundra MCARDLE, Mark LNP
17 Capalaba BROWN, Don ALP
18 Chatsworth MINNIKIN, Steve LNP
19 Clayfield NICHOLLS, Tim LNP
20 Condamine WEIR, Pat LNP
21 Cook LUI, Cynthia ALP
22 Coomera CRANDON, Michael LNP
23 Cooper JONES, Kate ALP
24 Currumbin STUCKEY, Jann LNP
25 Everton MANDER, Tim LNP
26 Ferny Grove FURNER, Mark ALP
27 Gaven SCANLON, Meaghan ALP
28 Gladstone BUTCHER, Glenn ALP
29 Glass House POWELL, Andrew LNP
30 Greenslopes KELLY, Joe ALP
31 Gregory MILLAR, Lachlan LNP
32 Gympie PERRETT, Tony LNP
33 Hervey Bay SORENSEN, Ted LNP
34 Hill KNUTH, Shane KAP
35 Hinchinbrook DAMETTO, Nick KAP
36 Inala PALASZCZUK, Annastacia ALP
37 Ipswich HOWARD, Jennifer ALP
38 Ipswich West MADDEN, Jim ALP
39 Jordan MULLEN, Charis ALP
40 Kawana BLEIJIE, Jarrod LNP
41 Keppel LAUGA, Brittany ALP
42 Kurwongbah KING, Shane ALP
43 Lockyer MCDONALD, Jim LNP
44 Logan POWER, Linus ALP
45 Lytton PEASE, Joan ALP
46 Macalister MCMAHON, Melissa ALP
47 McConnel GRACE, Grace ALP
48 Mackay GILBERT, Julieanne ALP
49 Maiwar BERKMAN, Michael GRN
50 Mansfield MCMILLAN, Corrine ALP
51 Maroochydore SIMPSON, Fiona LNP
52 Maryborough SAUNDERS, Bruce ALP
53 Mermaid Beach STEVENS, Ray LNP
54 Miller BAILEY, Mark ALP
55 Mirani ANDREW, Stephen ONP
56 Moggill ROWAN, Christian LNP
57 Morayfield RYAN, Mark ALP
58 Mount Ommaney PUGH, Jess ALP
59 Mudgeeraba BATES, Ros LNP
60 Mulgrave PITT, Curtis ALP
61 Mundingburra O'ROURKE, Coralee ALP
62 Murrumba MILES, Steven ALP
63 Nanango FRECKLINGTON, Deb LNP
64 Nicklin HUNT, Marty LNP
65 Ninderry PURDIE, Dan LNP
66 Noosa BOLTON, Sandy
67 Nudgee LINARD, Leanne ALP
68 Oodgeroo ROBINSON, Mark LNP
69 Pine Rivers BOYD, Nikki ALP
70 Pumicestone WILSON, Simone LNP
71 Redcliffe D'ATH, Yvette ALP
72 Redlands RICHARDS, Kim ALP
73 Rockhampton O'ROURKE, Barry ALP
74 Sandgate HINCHLIFFE, Stirling ALP
75 Scenic Rim KRAUSE, Jon LNP
76 South Brisbane TRAD, Jackie ALP
77 Southern Downs LISTER, James LNP
78 Southport MOLHOEK, Rob LNP
79 Springwood DE BRENNI, Mick ALP
80 Stafford LYNHAM, Anthony ALP
81 Stretton PEGG, Duncan ALP
82 Surfers Paradise LANGBROEK, John-Paul LNP
83 Theodore BOOTHMAN, Mark LNP
84 Thuringowa HARPER, Aaron ALP
85 Toohey RUSSO, Peter ALP
86 Toowoomba North WATTS, Trevor LNP
87 Toowoomba South JANETZKI, David LNP
88 Townsville STEWART, Scott ALP
89 Traeger KATTER, Robbie KAP
90 Warrego LEAHY, Ann LNP
91 Waterford FENTIMAN, Shannon ALP
92 Whitsunday COSTIGAN, Jason LNP
93 Woodridge DICK, Cameron ALP

  Total Declared Districts 93



Two Candidate Results after Distribution of Preferences
No.
District Name
Candidate
Party
Votes
%
 
Candidate
Party
Votes
%
Exh'd

1 Algester   ENOCH, Leeanne ALP 17,898 64.43   PATTISON, Clinton LNP 9,883 35.57 0
2 Aspley   MELLISH, Bart ALP 16,430 51.17   DAVIS, Tracy LNP 15,678 48.83 0
3 Bancroft   WHITING, Chris ALP 16,029 56.21   THOMAS, Kara LNP 12,489 43.79 0
4 Barron River   CRAWFORD, Craig ALP 14,707 51.86   TROUT, Michael LNP 13,652 48.14 0
5 Bonney   O'CONNOR, Sam LNP 13,439 51.69   HOLZBERGER, Rowan ALP 12,560 48.31 0
6 Broadwater   CRISAFULLI, David LNP 18,928 67.98   FLORI, Peter ALP 8,915 32.02 0
7 Buderim   MICKELBERG, Brent LNP 18,169 61.41   MACKENZIE, Ken ALP 11,419 38.59 0
8 Bulimba   FARMER, Di ALP 19,499 60.78   WARD, Fiona LNP 12,583 39.22 0
9 Bundaberg   BATT, David LNP 16,142 54.20   DONALDSON, Leanne ALP 13,641 45.80 0
10 Bundamba   MILLER, Jo-Ann ALP 18,621 71.55   HERBERT, Patrick LNP 7,403 28.45 0
11 Burdekin   LAST, Dale LNP 14,866 50.80   BRUNKER, Michael ALP 14,399 49.20 0
12 Burleigh   HART, Michael LNP 15,132 54.85   HISLOP, Gail ALP 12,454 45.15 0
13 Burnett   BENNETT, Stephen LNP 17,962 60.65   HARVEY, Lee ALP 11,652 39.35 0
14 Cairns   HEALY, Michael ALP 15,167 53.39   MARINO, Sam LNP 13,240 46.61 0
15 Callide   BOYCE, Colin LNP 16,220 56.11   LOHSE, Sharon ONP 12,685 43.89 0
16 Caloundra   MCARDLE, Mark LNP 15,536 53.41   HUNT, Jason ALP 13,554 46.59 0
18 Chatsworth   MINNIKIN, Steve LNP 15,918 52.90   KEENE, Paul ALP 14,172 47.10 0
19 Clayfield   NICHOLLS, Tim LNP 16,829 52.41   ANTHONY, Philip ALP 15,279 47.59 0
20 Condamine   WEIR, Pat LNP 19,421 59.90   ASHMAN, Frank ONP 13,000 40.10 0
21 Cook   LUI, Cynthia ALP 14,071 55.84   SACKLEY, Jen ONP 11,129 44.16 0
22 Coomera   CRANDON, Michael LNP 15,673 53.47   JOHNSON, Christopher ALP 13,638 46.53 0
23 Cooper   JONES, Kate ALP 19,614 60.65   SHEARMAN, Robert LNP 12,727 39.35 0
24 Currumbin   STUCKEY, Jann LNP 14,775 53.31   LEADER, Georgi ALP 12,938 46.69 0
25 Everton   MANDER, Tim LNP 17,784 54.94   GREENE, David ALP 14,585 45.06 0
26 Ferny Grove   FURNER, Mark ALP 16,971 54.63   ELSTON, Nick LNP 14,093 45.37 0
27 Gaven   SCANLON, Meaghan ALP 13,430 50.71   CRAMP, Sid LNP 13,052 49.29 0
28 Gladstone   BUTCHER, Glenn ALP 19,028 70.70   LOHSE, Amy ONP 7,887 29.30 0
29 Glass House   POWELL, Andrew LNP 15,373 53.43   HAMPSTEAD, Brent ALP 13,400 46.57 0
30 Greenslopes   KELLY, Joe ALP 18,364 60.13   KAYE, Ian LNP 12,174 39.87 0
31 Gregory   MILLAR, Lachlan LNP 13,499 63.94   HIGGINS, Mark ONP 7,613 36.06 0
32 Gympie   PERRETT, Tony LNP 18,640 58.68   DOBSON, Chelle ONP 13,125 41.32 0
33 Hervey Bay   SORENSEN, Ted LNP 18,880 59.10   TANTARI, Adrian ALP 13,066 40.90 0
34 Hill   KNUTH, Shane KAP 21,815 69.75   QUAGLIATA, Mario LNP 9,461 30.25 0
35 Hinchinbrook   DAMETTO, Nick KAP 16,288 57.55   CRIPPS, Andrew LNP 12,013 42.45 0
36 Inala   PALASZCZUK, Annastacia ALP 20,778 76.09   MCFARLANE, Leanne LNP 6,528 23.91 0
37 Ipswich   HOWARD, Jennifer ALP 16,262 60.89   ROBERTS, Malcolm ONP 10,447 39.11 0
38 Ipswich West   MADDEN, Jim ALP 16,844 58.72   TRUSSELL, Brad ONP 11,843 41.28 0
39 Jordan   MULLEN, Charis ALP 16,669 59.91   PUCCI, Michael ONP 11,156 40.09 0
40 Kawana   BLEIJIE, Jarrod LNP 18,354 63.07   MOSS, Mark ALP 10,746 36.93 0
41 Keppel   LAUGA, Brittany ALP 16,419 53.14   LOTH, Matt ONP 14,480 46.86 0
42 Kurwongbah   KING, Shane ALP 16,874 56.99   COOK, Allan LNP 12,733 43.01 0
43 Lockyer   MCDONALD, Jim LNP 15,666 54.07   SAVAGE, Jim ONP 13,306 45.93 0
44 Logan   POWER, Linus ALP 15,426 56.83   BANNAN, Scott ONP 11,720 43.17 0
45 Lytton   PEASE, Joan ALP 19,541 62.02   STRAHAN, Karren LNP 11,965 37.98 0
46 Macalister   MCMAHON, Melissa ALP 15,999 57.45   VAN MANEN, Judi LNP 11,850 42.55 0
47 McConnel   GRACE, Grace ALP 15,874 57.86   FORSTER, Jamie LNP 11,559 42.14 0
48 Mackay   GILBERT, Julieanne ALP 18,054 58.34   BATZLOFF, Nicole LNP 12,894 41.66 0
49 Maiwar   BERKMAN, Michael GRN 16,449 51.63   EMERSON, Scott LNP 15,413 48.37 0
50 Mansfield   MCMILLAN, Corrine ALP 14,908 51.62   WALKER, Ian LNP 13,971 48.38 0
51 Maroochydore   SIMPSON, Fiona LNP 16,587 58.52   MCGLONE, Julie ALP 11,759 41.48 0
52 Maryborough   SAUNDERS, Bruce ALP 16,497 52.46   HANSEN, James ONP 14,949 47.54 0
53 Mermaid Beach   STEVENS, Ray LNP 15,110 56.26   BLUNDELL-THORNTON, Joshua ALP 11,747 43.74 0
54 Miller   BAILEY, Mark ALP 17,439 58.18   KIPPEN, Belinda LNP 12,533 41.82 0
55 Mirani   ANDREW, Stephen ONP 15,801 54.82   PEARCE, Jim ALP 13,025 45.18 0
56 Moggill   ROWAN, Christian LNP 17,055 55.03   JONES, Evan ALP 13,936 44.97 0
57 Morayfield   RYAN, Mark ALP 16,814 58.72   HANSEN, Rodney ONP 11,818 41.28 0
58 Mount Ommaney   PUGH, Jess ALP 17,255 55.76   SMITH, Tarnya LNP 13,691 44.24 0
59 Mudgeeraba   BATES, Ros LNP 17,795 59.85   TAYLOR, Paul ALP 11,938 40.15 0
60 Mulgrave   PITT, Curtis ALP 16,789 60.92   SAMPERI, Karina LNP 10,769 39.08 0
61 Mundingburra   O'ROURKE, Coralee ALP 14,268 51.13   DERLAGEN, Matthew LNP 13,639 48.87 0
62 Murrumba   MILES, Steven ALP 18,396 59.52   GULLEY, Reg LNP 12,511 40.48 0
63 Nanango   FRECKLINGTON, Deb LNP 19,871 63.36   GRANT, Douglas ONP 11,490 36.64 0
64 Nicklin   HUNT, Marty LNP 15,227 55.28   RAETHEL, Justin ALP 12,319 44.72 0
65 Ninderry   PURDIE, Dan LNP 17,301 58.38   GISSANE, Bill ALP 12,335 41.62 0
66 Noosa   BOLTON, Sandy 18,578 61.53   ELMES, Glen LNP 11,616 38.47 0
67 Nudgee   LINARD, Leanne ALP 19,940 64.32   GLAZE, Debbie LNP 11,059 35.68 0
68 Oodgeroo   ROBINSON, Mark LNP 15,883 57.24   AUSTIN, Tony ALP 11,867 42.76 0
69 Pine Rivers   BOYD, Nikki ALP 18,255 56.19   THOMPSON, Chris LNP 14,234 43.81 0
70 Pumicestone   WILSON, Simone LNP 15,015 50.84   HOOGWAERTS, Michael ALP 14,520 49.16 0
71 Redcliffe   D'ATH, Yvette ALP 16,811 54.86   DOOLEY, Kerri-Anne LNP 13,835 45.14 0
72 Redlands   RICHARDS, Kim ALP 15,760 53.06   MCEACHAN, Matt LNP 13,944 46.94 0
73 Rockhampton   O'ROURKE, Barry ALP 16,825 55.19   ROTHERY, Wade ONP 13,661 44.81 0
74 Sandgate   HINCHLIFFE, Stirling ALP 19,969 63.48   VAN DER HOEK, Jessie LNP 11,487 36.52 0
75 Scenic Rim   KRAUSE, Jon LNP 19,819 63.12   SMITH, Rod ONP 11,578 36.88 0
76 South Brisbane   TRAD, Jackie ALP 14,887 53.55   MACMAHON, Amy GRN 12,912 46.45 0
77 Southern Downs   LISTER, James LNP 19,584 63.06   COYNE, Joshua ONP 11,471 36.94 0
78 Southport   MOLHOEK, Rob LNP 15,197 57.24   SEARLE, Judy ALP 11,351 42.76 0
79 Springwood   DE BRENNI, Mick ALP 16,125 53.59   TALTY, Julie LNP 13,963 46.41 0
80 Stafford   LYNHAM, Anthony ALP 19,830 62.10   SANGJITPHUN, Ed LNP 12,101 37.90 0
81 Stretton   PEGG, Duncan ALP 16,640 59.89   OSTAPOVITCH, Freya LNP 11,146 40.11 0
82 Surfers Paradise   LANGBROEK, John-Paul LNP 17,799 69.78   WALKER, Tony ALP 7,707 30.22 0
83 Theodore   BOOTHMAN, Mark LNP 14,445 53.72   STANTON, Luz ALP 12,443 46.28 0
84 Thuringowa   HARPER, Aaron ALP 15,795 54.15   THORNTON, Mark ONP 13,374 45.85 0
85 Toohey   RUSSO, Peter ALP 16,526 60.01   SHORTEN, Anthony LNP 11,011 39.99 0
86 Toowoomba North   WATTS, Trevor LNP 17,337 55.72   SHINE, Kerry ALP 13,777 44.28 0
87 Toowoomba South   JANETZKI, David LNP 19,208 59.98   KRAUSE, Susan ALP 12,815 40.02 0
88 Townsville   STEWART, Scott ALP 14,189 50.38   SCOTT, Casie LNP 13,975 49.62 0
89 Traeger   KATTER, Robbie KAP 16,163 78.49   SLADE, Danielle ALP 4,430 21.51 0
90 Warrego   LEAHY, Ann LNP 14,917 59.46   LOUGHNAN, Rob KAP 10,172 40.54 0
91 Waterford   FENTIMAN, Shannon ALP 15,918 60.75   MILLER, Kim ONP 10,285 39.25 0
92 Whitsunday   COSTIGAN, Jason LNP 13,829 50.68   TAHA, Bronwyn ALP 13,457 49.32 0
93 Woodridge   DICK, Cameron ALP 20,937 76.37   ROOMS, Michael LNP 6,479 23.63 0
 
 indicates elected candidate(s) for this election

 indicates distributed preference votes have been released for the district




Total Formal First Preference Vote by Party
Total State Enrolment 3,229,536
Party
Abbr
Formal Votes
%
 

Australian Labor Party ALP 957,890 35.43  
LNP LNP 911,019 33.69  
Pauline Hanson's One Nation ONP 371,193 13.73  
The Greens GRN 270,263 10.00  
Katter's Australian Party KAP 62,613 2.32  
Civil Liberties, Consumer Rights, No-Tolls CR 7,167 0.27  
Other Candidates 123,796 4.58  
 
Total Formal Votes   2,703,941 100.00  
Informal Votes   122,672 4.34  
 indicates votes counted percentage

Total Votes   2,826,613 87.52



Total Candidates Nominated for Election by Party
Party
Abbr
Nominations

Australian Labor Party ALP 93
The Greens GRN 93
Other Candidates 95
Katter's Australian Party KAP 10
Pauline Hanson's One Nation ONP 61
Civil Liberties, Consumer Rights, No-Tolls CR 8
LNP LNP 93

Total Nominations 453